Sports

Galatasaray mı Fenerbahçe mi?

Galatasaray mı Fenerbahçe mi sorusunun yanıtını verirken iki takımın hem ülkemizde hem de dünyanın farklı organizasyonlarında elde etmiş oldukları başarıları karşılaştırmak en mantıklısıdır.

Türkiye’de futbol denildiği zaman genellikle akla birçok İstanbul takımı geliyor. Ancak bunların arasında hem taraftar sayıları hem de rekabetleri ile Fenerbahçe ve Galatasaray futbol takımının yerlerinin ayrı olduğunu biliyoruz. Hangi takım daha iyi veya başarılı sorusunun yanıtını sizler için bulmaya çalıştık.

Galatasaray Tarihi Nasıldır?

Galatasaray futbol takımının köklü bir tarihi vardır ve bu da 1905 yılına kadar uzanır. Sarı kırmızılı ekibin takma isimleri arasında ise aslanlar, kupa beyi, Avrupa fatihi, sarı kırmızılılar bulunur. Dış basında genellikle Gala olarak bilinir. 117 yıllık bir geçmişe sahip olan takım, Osmanlı Devleti döneminde, İkinci Abdülhamit Han zamanında kurulmuştur. Ali Samiyen bu takımın kurucu ismidir. Aynı zamanda ilk stadyumuna da ismi verilmiştir.

Galatasaray lisesinden çıkan bu takım, özellikle İstanbul ligine katılarak ilk defa burada mücadele etmeye başlamıştır. Bir sene sonra ilgili ligin şampiyonu olmuştur. 1928 yılında düzenlenmiş olan ve Atatürk adına verilen Gazi Büstü’nü alan ilk ve tek takımdır. Büst şeklinde olan bu kupayı almak için Taksim Stadında karşı karşıya geldiği ezeli rakibi Fenerbahçe 4-0 yenmesini başarmıştır. Fenerbahçe maçı canlı izle kaçak bilgi almak için tıkla.

Galatasaray Takımının Başarıları Nelerdir?

Galatasaray takımının kurulma amaçlarından birisi Türk olmayan takımları yenmek olarak Ali Samiyen ve arkadaşları tarafından açık şekilde belirtilmiştir. Çünkü o dönem Osmanlı topraklarında yaşayan gayrimüslim unsurların kurmuş olduğu birçok futbol takımı söz konusuydu. Galatasaray da bunlara karşı başarılı olabilmek için kurulmuş olan bir ekiptir.

Takımın elde etmiş olduğu başarılara baktığımızda Süper ligi en çok kazanan ekip olduğunu görmekteyiz. Tam 23 defa mutlu sona ulaşmasını bilmiştir. 18 defa ise Türkiye kupasını alan takım aynı zamanda süper kupayı da 16 defa müzesine götürmüştür. Ancak sarı kırmızılı kulübün en önemli başarıları Avrupa arenasında karşımıza çıkar.

2000 yılında UEFA final maçında Arsenal takımı ile karşı karşıya gelen Galatasaray, rakibini penaltılarla yenmiş ve UEFA şampiyonu olmuştur. Devamında ise o sene Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan Real Madrid ile Süper kupa finaline çıkmış ve onu da mağlup etmiştir. Elde edilen bu başarıları henüz tekrar eden bir Türk futbol takımı ise yoktur.

Fenerbahçe Tarihi Nasıldır?

Her ne kadar İstanbul takımı olsa da Fenerbahçe Kadıköy’de yani Anadolu yakasında kurulmuş olan bir ekiptir. Kuruluş tarihinin ise 1907 olduğunu görmekteyiz. Sarı kanaryalar, sarı lacivertliler, fener, FB, efsane gibi değişik birçok takma adı vardır. Şu anki başkanı Ali Koç’tur ve teknik direktör ise takımın efsanevi oyuncularından birisi olarak dikkat çeken İsmail Kartal’dır.

Birçok eski Türk takımı gibi benzer bir kuruluş hikayesine sahiptir. Osmanlı Devleti zamanında azınlıkların kurmuş olduğu yabancı takımlara karşı mücadele etmek, onları yenmek gibi amaçların ardından ortaya çıkmıştır. İlk maçlarını ise papazın çayırı olarak bilinen yerde oynayan sarı lacivertli ekip, 1959 yılı öncesi şampiyonluklar sayıldığında en fazla mutlu sona ulaşan takımdır ve bunu da tam 28 kere yapmıştır.

1959 sonrasında ise 19 defa şampiyon olan takımın en son bu başarıyı 2014 yılında elde etmiş olduğunu görmekteyiz. Bu sene çubuklu iç saha forması, sarı dış saha forması ve lacivert üçüncü formayı kullanan takım şu an için ligde, Galatasaray takımının önünde 2 puan farkla liderdir. Türkiye futbol takımı sayfasından anında güncel futbol haberlerine erişim sağlayabilirsiniz.

Fenerbahçe Takımının Başarıları Nelerdir?

Fenerbahçe takımı maçlarını Şükrü Saraçoğlu spor kompleksinde oynarken bugüne kadar toplamda 28 defa, 1959 sonrasında ise 14 kere şampiyon olmasını bilmiştir. Milli kümede bunu 3 kere yapan takım Türkiye kupasını 7 ve süper kupayı ise 9 kere müzesine götürmesini bilmiştir.

Sarı lacivertli takımın Avrupa’da almış olduğu bir kupa söz konusu değildir. Bu kulvardaki en büyük başarısını ise 2013 yılında UEFA Avrupa liginde yarı finale çıkarak elde etmiştir. Özellikle 9 seneden beri şampiyon olmadığı için 4 büyük kulüp arasında bu başarıya hasret bir ekip olarak dikkat çeker.

İki Takımın Güncel Puan Durumu Nasıldır?

Galatasaray takımının puan durumundan başlayacak olursak son şampiyon bu sene süper ligde oynadığı 8 maçta sadece bir kere berabere kaldı. O da ligin ilk maçı olan Kayserispor mücadelesiydi. İki takım da gol atamadı ve maç da başladığı gibi golsüz olarak sona erdi. Bundan sonra sarı kırmızılı ekip oynamış olduğu 7 maçın tümünü kazanmasını bildi.

Maçlarda ortaya çıkan istatistiklere baktığımızda ise takımın tam 16 gol attığını görmekteyiz. Bu özelliği ile şu an için süper ligin en fazla gol atan üçüncü takımı unvanına sahiptir. Kalesinde ise yalnızca 4 gol gördü. Artı 12 averaj ve topladığı 22 puan ile lider olan ezeli rakibi Fenerbahçe’nin 2 puan gerisinde yer alıyor.

Fenerbahçe de bu seneye çok iyi başlayan ve hatta uzun bir süreden beri ilk defa kayıpsız devam etmesiyle taraftarlarından ilgi görmeye devam ediyor. İsmail Kartal yönetiminde ligde çıkmış olduğu 8 maçın tümünü kazanmasını bildi. Üstelik bu maçlarda tam 20 gol attı ve 3 gol yedi. Bu istatistiki bilgi ile hem en çok gol atan hem de en az gol yiyen takım unvanına sahip. Sarı lacivertli takım böylelikle toplamış olduğu 24 puan ve elde ettiği artı 17 averaj ile ligin zirvesinde bulunuyor. Elbette sezon sonundaki puan durumu herkesin merak ettiği bir soru.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Sports